آغاز همکاری برای تولید نسل جدید تراشه
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٩  
 
تراشه سازی
اینتل و سامسونگ هر دو سیلیکون 32 نانو میلیمتری خود را به نمایش گذاشته اند
هفت شرکت عمده تولید تراشه های کامپیوتری بر روی تولید تراشه هایی همکاری خواهند کرد که ترانزیستورهای روی آن تنها 32 میلیاردم متر (نانومتر) عرض دارند.

آی بی ام، توشیبا، ای ام دی، سامسونگ، چارترد (Chartered)، اینفینیون
(Infineon) و فری‌اسکیل (Freescale) برای کاستن از هزینه های تولید، با هم ائتلافی تشکیل داده اند.

داشتن ترانزیستورهای بیشتر بر روی یک چیپ به معنی داشتن قوای پردازش بیشتر است، اما فرایند رسیدن به ترانزیستورهای کوچکتر بسیار پرهزینه است.

مالکوم پن، تحلیلگر امور فنی در موسسه فیوچر هورایزون (Future Horizon) می‌گوید تشکیل این ائتلاف شبیه به موارد همکاری پیش از دوره ای است که رقابت میان این شرکتها بالا بگیرد.

آقای پن گفت: "هر دو سال یکبار، کل صنعت تراشه سازی به سرمایه گذاری های عظیمی برای احیاء خود نیاز دارد."

او هزینه لازم برای ساختن یک شرکت تراشه سازی جدید را بیشتر از خرید ناوگانی متشکل از 12 هواپیمای پهن پیکر ایرباس 380 (هرکدام نزدیک به 240 میلیون یورو) دانست.

این هفت شرکت توافق کرده اند که تا سال 2010 برای طراحی، توسعه و تولید این تراشه ها با استفاده از فن آوری مدارات ریز همکاری کنند.

"بازار محدود"

تراشه های ساخته شده با فرایند 32 نانومتری می توانند بر روی خود بیش از یک میلیارد تراشه نگه دارند.

تراشه های تولید شده توسط این گروه می تواند در همه مصارف، از تولید حافظه، کامپیوتر، کارتهای گرافیک، گیرنده های تلویزیونی و کنسول های بازی بکار گرفته شود.

اینتل، بزرگترین تامین کننده تراشه در صنعت تولید کامپیوتر در این ائتلاف حضور ندارد.

آقای پن در این باره گفت: "اینتل در تولیداتش توجه خود را بر روی مصارف خاص معطوف کرده است. این شرکت در واقع فقط برای کامپیوترهای خانگی تراشه تولید می کند که بازار آن به شدت محدود است و رقابت چندانی در آن وجود ندارد. در نتیجه غیبت اینتل در میان این تولید کنندگان چندان مهم نیست."

"همکاری عمدتا در زمینه شراکت برای تولید مواد لازم برای ساخت تراشه ها انجام می شود. پس از آن مواد به دست آمده به شرکتهای مختلف فرستاده می شود تا آنها تراشه های خود را به شیوه ای رقابتی ایجاد کنند."

منبع: http://www.bbc.co.uk/persian/science/story/2007/12/071218_ba-chip-merger.shtml