محمد البرادعی ؛ دغدغه شغل و همسر
ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٦  

عصرایران- محمد البرادعی رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته در اظهاراتی اعلام کرد که قادر نیست تا غیرنظامی بودن فعالیت های هسته ای ایران را تضمین کند.

البرادعی در اظهارات خود در شورای حکام آژانس در وین با اعلام اینکه عدم همکاری کامل ایران باعث نگرانی جدی در آژانس شده است افزود: "ایران باید تمامی اطلاعات لازم برای رفع نگرانی ها و ابهامات آژانس را در اختیار ما بگذارد. ما برای تایید و تضمین غیرنظامی بودن فعالیت های هسته ای این کشور باید اطلاعات کاملی داشته باشیم".

این دیپلمات مصری در ادامه از ایران خواست که هر چه زودتر اطلاعات لازم را در اختیار آژانس بگذارد و اجازه بازرسی از اماکن و اشخاص مورد تقاضای آژانس را صادر کند.

این اظهارات البرادعی در راستای گزارش اخیر وی انجام می شود که در آن از آنچه که عدم همکاری کامل ایران در بازرسی ها خوانده شده بود، اظهار نگرانی شده است.

این در حالی است که محمد البرادعی و بازرسان آژانس در 6 سال گذشت همواره در آمد و رفت به ایران بوده اند و برخی گزارش ها حاکی است که برخی از بازرسان اطلاعات دریافتی خود از ایران را قبل از البرادعی به مقامات آمریکایی و اسراییلی تحویل می دهند.

شاید باید البرادعی در ترکیب بازرسان اعزامی خود به ایران تجدید نظر کند چرا که به نظر می رسد این بازرسان خود را بیشتر موظف به ارائه اطلاعات فعالیت های هسته ای ایران به آمریکا و اسراییل می دانند تا البرادعی.

این قضیه حتی در سال گذشته اعتراض ایران را برانگیخت و مقامات اطلاعاتی و سیاسی ایران به صراحت به جاسوس بودن برخی بازرسان آژانس اعتراض کردند .
در این زمینه حتی ایران از پذیرش برخی بازرسان به دلیل همین موضوع خودداری می کند.

البته درباره اظهارات دوپهلوی البرادعی شاید بتوان کمی به وی حق داد. چرا که به هر حال وی احتمالا در یک حالت برزخی بین "رودربایستی" با ملیت همسر و مطالبات آمریکا قرار دارد.

از سویی گله به طنز و طعنه گفته می شود ملاحظه همسر ایرانی وی ایجاب می کند که وی برخی وقت ها اظهاراتی به جانب ایران داشته باشد! اما از سوی دیگر این دیپلمات مصری نیک می داند که اگر واشنگتن زیر پایش را خالی کند دیگر امکان باقی ماندن بر پست ریاست سازمان انرژی اتمی را ندارد.

بنابراین تا اطلاع ثانوی این دیپلمات مصری اگر بخواهد هم شغلش را داشته باشد و هم همسرش را راضی و خشنود کند، مجبور است یکی به نعل بنوازد و یکی به میخ بکوبد!
http://www.asriran.com/fa/pages/?cid=52792