گمانه زنی های تازه درباره فروش موشک های اس ۳۰۰ به ایران
ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱۱  

یک مقام وزارت دفاع اسرائیل می گوید: روسیه تا اواخر سال جاری میلادی سیستم دفاع موشکی بسیار پیشرفته اس ۳۰۰ را در اختیار ایران قرار می دهد.

این مقام اسرائیلی می گوید احتمالا اولین سری از این موشک ها در اواخر ماه سپتامبر به ایران تحویل داده می شود. این در حالی است که یک مقام دیگر، پیش بینی می کند: تحویل این سیستم و نصب ان حداقل شش تا دوازده ماه طول بکشد.

ایران پیشتر سیستم دفاع موشکی «تور-ام ۱ »، « Tor-M1»، را از روسیه خریداری کرده است و مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع ایران، در دی ماه گذشته اعلام کرده بود که «روسیه سیستم دفاع موشکی بسیار پیشرفته اس ۳۰۰ را در اختیار» این کشور قرار می دهد.

روسیه یک روز پس از اظهارات وزیر دفاع ایران، فروش این موشک های پیشرفته به تهران را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سیستم دفاع موشکی «اس ۳۰۰» قابلیت ره گیری ۱۰۰  هدف را به صورت همزمان دارد. این سیستم دفاع موشکی می تواند هواپیماها را در فاصله ۱۲۰ کیلومتری هدف قرار دهد.

مقام های نظامی روسیه مدعی هستند که سیستم دفاع موشکی «اس ۳۰۰» پیشرفته تر از سیستم موشکی پاتریوت ساخت آمریکا است.

آقای نجار با مقایسه این سیستم دفاع موشکی با «تور-ام یک» گفته بود: «سیستم دفاع موشکی  اس ۳۰۰  قادر است هدف را در ارتفاعی بالا تر از سیستم های « تور ام یک» Tor-M1  هدف قرار دهد».

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در دو هفته پیش تاکید کرده بود که احتمال کمی وجود دارد که این موشک ها به زودی در اختیار ایران قرار گیرد.

یک مقام آمریکایی در این زمینه گفته است: آقای گیتس باور دارد که ایران تا به خدمت گرفتن این سیستم دفاع موشکی خیلی فاصله دارد.

در همین حال، یک  این منبع در وزارت دفاع اسرائیل گفت: براساس قرارداد ایران و روسیه، موشک های «اس ۳۰۰» باید تا پایان سال ۲۰۰۸ به ایران تحویل شود.

کارشناسان نظامی می گویند: دریافت این سیستم دفاع موشکی حمله به تاسیسات هسته ای ایران را مشکل خواهد کرد.

 در همین زمینه یک مقام اسرائیلی به رویترز گفته است: تردیدی نیست که اس ۳۰۰ هرگونه حمله هوایی را سخت ترخواهد کرد.

ولی با این حال وی افزوده است : همیشه برای مقابله با هر گونه سیستم دفاعی راه حل هایی وجودخواهند داشت.

این مقام می گوید: حداقل یک سال طول خواهد کشید تا ایران بتواند سیستم  موشکی «اس ۳۰۰» را نصب کرده و نیروهای خود را آموزش دهد.

رابرت هیوسن، سردبیر نشریه سلاحهای هوایی جینز،  در این زمینه می گوید : حداقل شش ماه زمان لازم است تا این سیستم نصب شده و کار با آن آموزش داده شود.

در پی انعقاد قرار داد موشک های «تور-ام یک» در دسامبر سال ۲۰۰۵، آمریکا و اسرائیل ضمن ابراز نگرانی از قرار داد تسلیحاتی میان روسیه و ایران اعلام کرده بودند ایران می تواند با استفاده از این موشک ها به کشورهای همسایه خود حمله» کند.

وزیر دفاع ایران در واکنش به این اظهارات گفته بود ایران «هرگز به کشورهای همسایه حمله نخواهد کرد».

بر اساس قرارداد ۷۰۰ میلیون دلاری بین ایران و روسیه، مسکو دو سال پیش یک سامانه دفاع موشکی موسوم به «تور- ام یک» را در اختیار جمهوری اسلامی گذاشت.

موشک های سری تور- ام یک تنها در روسیه تولید می شوند و مدل هایی که به گفته وزیر دفاع روسیه به ایران ارسال شده اند، برای ساقط کردن اهداف هوایی تا ارتفاع شش هزار متری، کاربرد دارند.

برد موشک های این سیستم بین ۱۲ تا ۱۴ کیلومتر برآورد می شود.

جمهوری اسلامی ایران بهمن ماه سال ۱۳۸۵ اعلام کرد که آتشبار موشکی تور ام- یک را با موفقیت آزمایش کرده است.

فروش سلاح های پیشرفته از جمله سیستم جدید دفاع موشکی انتقاد کشورهای آمریکا و اسراییل را بر انگیخته است.

تام کیسی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سال گذشته و در واکنش به فروش سیستم جدید دفاعی روسیه به ایران گفته بود: « فروش چنین تسلیحاتی به کشوری که از تروریسم دفاع می کند جایز نیست.»

مقامات روسیه بارها انتقادات ایالات متحده آمریکا را نادیده گرفته اند و گفته اند که قصد دارند موشک ها و هواپیماهای پیشرفته را به ایران بفروشند.
www.radiofarda.com/Article/2008/07/24/o2_russia_anti_aircraft_missile.html