«امیدوارم مجلس سریع طرح تحول اقتصادی را بررسی کند»
ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱۳  

به رغم انتقاد کارشناسان اقتصادی از طرح تحول اقتصادی دولت نهم، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران می گوید اکنون بهترین زمان برای اجرای این طرح است.

قرار است محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه با حضور در مجلس شورای اسلامی لایحه طرح تحول اقتصادی را به مجلس ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، محمود احمدی نژاد که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، ابراز امیدواری کرد که مجلس سریع این طرح را بررسی و در باره آن تصمیم گیری کند.

 اصلی ترین بخش طرح «تحول اقتصادی» دولت محمود احمدی نژاد، نقدی کردن یارانه ها است.  طبق لایحه پیشنهادی دولت نهم یارانه کالاها و خدمات حذف و این یارانه ها به صورت نقدی بین خانوارها توزیع خواهد شد.

رییس جمهور ایران با اشاره به مشارکت ۶۵ میلیون نفر از مردم در طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها، تاکید کرد:«اگر بر این طرح تاکید بیشتری می کردیم پنج میلیون نفر باقیمانده نیز در این طرح شرکت می کردند».

آقای احمدی نژاد همچنین با اشاره به این که طرح هدفمند کردن یارانه ها «طرح بزرگی»  است که همه کشور را تحت تاثیر قرار می دهد، تاکید کرد اجرای این طرح «نیازمند برنامه ریزی دقیق و ایجاد آمادگی در ساختارهای اجرایی است».

 در حالی آقای احمدی نژاد ابراز امیدواری کرده است که مجلس سریع درباره طرح تحول اقتصادی تصمیم گیری کند که علی لاریجانی،رییس مجلس ایران، هفته گذشته گفته بود: اجرای این طرح به افزایش شدید قیمت‌ها و بروز مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی منجر خواهد شد.

آقای لاریجانی گفته بود: «مجلس نگران است که پرداخت مستقیم یارانه‌ها به این شکل، هزینه‌های مردم را صد درصد افزایش دهد و حتی در هزینه‌های آب، برق و گاز مردم شاهد افزایش چند برابری باشیم.»

 در همین زمینه،  شصت اقتصاددان ایرانی پیشتر نسبت به پیامدهای اقتصادی و اجتماعی اجرای شتابزده طرح «تحول اقتصادی» توسط دولت نهم هشدار داده اند.

طرح تحول اقتصادی که از آن به عنوان « جراحی در اقتصاد ایران» نیز نام برده می شود، در سال آخر فعالیت دولت محمود احمدی نژاد  ارائه می شود و این اقتصاددانان می گویند: این طرح می‌تواند به تورم افسارگسیخنه دامن زند و مشکلات حاد اقتصادی و اجتماعی را در پی داشته باشد.

این اقتصاددانان تا کید می کنند: « دولت بدون محاسبه درآمدهای حاصل از اصلاح قیمت‌ها و کسب مجوز قانونی از مجلس، وعده توزیع یارانه نقدی به خانوارها را داده و در صدد برآمده‌است در نیمه دوم سال جاری وجوهی را به مردم بپردازد. این شیوه برخورد فقط سطح توقعات مردم را بالا می‌برد و بر انتظارات تورمی در جامعه دامن می‌زند».

آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از این مصاحبه تلویزیونی گفت:« ما اکنون وضعیت ارزی خیلی خوبی داریم و با آن تا نزدیک به سه سال، حتی اگر قیمت نفت صفر شود، بدون پول نفت می‌توانیم کشور را اداره کنیم.»

به گفته رییس جمهور ایران هم اکنون موجودی حساب ذخیره ارزی این کشور بیش از ۲۳ میلیارد دلار  است.

دفاع از تبدیل ارز کشور

به دنبال انتقاد از طرح دولت نهم در تبدیل ارز کشور به یورو و طلا، محمود احمدی نژاد، همچنین در دفاع از این تصمیم گفت که این اقدام سودهای زیادی در پی داشته است.

رامین پاشایی فام، معاون اقتصادی بانک مرکزی ایران، هفته گذشته گفته بود  براساس محاسبات بانک مرکزی افزایش ارزش دلار  در سال جاری  باعث شده است تا بیش از چهار میلیارد دلار از ارزش داراییهای ارزی ایران کاسته شود.

محمود احمدی نژاد که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به دلیل افزایش ارزش دلار چندین میلیارد دلار ضرر کرده است؟، گفت:«درمسایل پولی نباید سطح بالا نگاه کرد بالاخره اگر ما ارتباطمان با دلار بود همه دلارها باید برود از بانک مرکزی آمریکا دور بزند و این به ضرر ما است و در یک نگاه کلان تقویت دشمن اصلی ماست».

به دنبال افزایش تنش بر سر برنامه هسته ای ایران، مقامات این کشور سال گذشته اعلام کردند که سهم دلار را در ذخایر ارزی  این کشور به حداقل رسانده و فرایند حذف دلار در معاملات نفتی خود را به اجرا می گذارند و استفاده از ارزهای دیگری نظیر یورو (پول واحد اروپایی) را در دستور کار قرار می دهند.

radiofarda.com/Article/2008/12/03/o2_ahmadinejad_measure.html

,
,