متقاعد کردن احمدی نژاد به انصراف و اجماع اصولگرایان بر فرد قوی تر

عصرایران- علی مطهری، نماینده شاخص جریان اصولگرای مجلس شورای اسلامی معتقد است طرح تحول اقتصادی که دولت بر اجرای آن اصرار دارد، دارای اهداف تبلیغاتی نیست بلکه واقعا برای متحول ساختن اقتصاد کشور در جهت هدفمند ساختن یارانه هاست.

وی که در عین اصولگرایی، از منتقدان دولت نهم نیز هست می گوید: "طرح هدفمند کردن یارانه‌ها هر چه زودتر اجرا بشود بهتر است. اگر کار کارشناسی انجام و با اصلاحات لازم تصویب شود، هر چه زودتر اقدام شود بهتر است. البته یک پیشنهاد این است که طرح تحول در قالب برنامه پنجم اجرا شود و یک عده در مقابل جواب داده‌اند اگر بخواهد در برنامه پنجم گنجانده شود لااقل یک سال به تاخیر می‌افتد. بالاخره برای اصلاحات اقتصادی یک سال هم یک سال است. می‌شود یک راه‌حل بینابین ارائه داد؛ یعنی نه اجرای سریع و نه موکول شدن آن به برنامه پنجم توسعه. بلکه می‌توانیم اجرای آن را به آغاز به کار دولت آینده موکول کنیم تا به این ترتیب شائبه‌ها در مورد اینکه پرداخت نقدی یارانه‌ها با اهداف انتخاباتی است، از بین برود."

وی که با دنیای اقتصاد گفت و گو کرده است، در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت نقدی یارانه ها اهداف انتخاباتی دارد، چنین می گوید: "ما دلیل قطعی نداریم که اجرای این طرح با اهداف انتخاباتی است. معنی حرف شما این است که دولتی برای اینکه رای بیاورد حاضر است بدون انجام کارشناسی لازم و با نادیده گرفتن مصالح مردم و فقط برای منافع خود طرحی را اجرا کند. البته چنین تعبیری بسیار بدبینانه است و در واقع به این معنی است که دیانتی در کار نیست یعنی هدف وسیله را توجیه می‌کند و این باعث ناامیدی انسان است. اصل بر برائت و خوش‌بینی است نه بدبینی."

مطهری با تاکید به اینکه "احمدی نژاد علاقمند است کاری برای ملت انجام دهد و عدالت را گسترش دهد"، این انتقاد را نیز بر او وارد می کند که "میل شدید ایشان به خدمت رسانی و گسترش عدالت باعث شده که در طرح های اقتصادی عجله کند و کاملا نقطه نهایی را نبیند" و می افزاید: "ایراد دیگر نوع برخی تصمیم‌گیری‌ها است. اگر یادتان باشد در دیداری که نخبگان با رییس‌جمهور داشتند که از تلویزیون هم پخش شد صحبت از این بود که 300 واحد مسکونی به نخبگان داده شود. در همان جلسه عده‌ای اعتراض کردند که 300 تا کم است و باید 3000 واحد بشود.

آقای رییس‌جمهور در پشت تریبون همان جا با معاون علمی خود مشورت کردند که این امکان‌پذیر است یا نه. او مخالفت کرد و گفت مقدور نیست، ما نمی‌توانیم بودجه آن را تامین کنیم. بعد رییس جمهور از معاون اجرایی خود سوال کرد که شدنی است یا نه؟ گفت: خیالتان راحت باشد، همان جا گفتند تصویب شد و همه کف زدند و مساله تمام شد. ببینید این نحوه تصمیم‌گیری در مسائل عمرانی و کشوری کار درستی نیست. بالاخره این بودجه از کجا می‌آید؟ لابد از بودجه یک طرح عمرانی کم می‌کنیم و به اینجا می‌آوریم. اگر این کار بخواهد باب شود شما می‌بینید در خیلی جاها دیگران هم چنین انتظاری دارند. اساسا کل برنامه و نظام اقتصادی کشور زیر سوال می‌رود. من می‌خواهم بگویم که تصمیمات ناگهانی و این بی‌انضباطی مالی کشور را به خطر می‌اندازد."

عضو کمیسیون اصولگرایان مجلس هشتم، دولت نهم را متهم به استفاده از روش "بزن برون"یی می کند و در پاسخ به  سوالی درباره مصوبات سفرهای استانی می گوید: "اینها به نظر من یک مقدار عجولانه است و یک مقدار روش به اصطلاح «بزن برو» معمول شده است که فعلا این کار را انجام بدهیم و بودجه‌اش را از اینجا برداریم و به کار بزنیم تا ببینیم بعد چه می‌شود، اینها را راضی کنیم تا بعد. اینها اشتباه است. قبل از اینکه انتظار مردم را بالا ببریم، باید مردم را با واقعیت آشنا بکنیم و به آنها بقبولانیم که کارها طبق ضوابط پیش برود و بگوییم این به نفع کشور است. اگر مثلا روستای شما نیاز به تراکتور دارد، فلان روستا در سیستان و بلوچستان در اولویت قرار دارد و آنها جلوتر از شما قرار دارند. اینها را برایشان بیان کنیم و مردم را با واقعیت آشنا کنیم. اگر مردم احساس کنند که دولت به دنبال خدمت اصولی با برنامه است همکاری می‌کنند. پس بی‌دلیل توقع مردم را بالا نبریم. اگر در یک سفر استانی 20 مصوبه داشته باشیم، ولی استاندارد و اصولی انجام شود این کار خیلی بهتر است تا اینکه 200 مصوبه داشته باشیم که با کیفیت نازل انجام شوند.

طرح‌هایی ممکن است به خاطر عجله‌ای که به خرج داده می‌شود استاندارد هم نباشد. مثلا بزرگراه افتتاح می‌کنیم و فردای آن روز می‌بینیم این قدر پستی و بلندی دارد که اصلا اصولی و استاندارد نیست. اینها غلط است. بهتر است مانند کشورهای پیشرفته به دنبال کارهای اساسی و اصولی باشیم. چنین کشورهایی فکر 50 سال بعد را می‌کنند. حتی خوب است که گاهی رییس جمهور از افتتاح برخی طرح‌ها خودداری کند به خاطر استاندارد نبودن. باید به دنبال کارهای اصولی برویم. به گونه‌ای نباشد که مردم را راضی کنیم که فعلا خوشحال باشند. این کار اشتباهی است. حتی افعالی که در سخنان خود به کار می‌بریم افعال ماضی باشد که این کار انجام شد یا این طرح به بهره‌برداری رسید. وقتی که انجام شد اعلام کنیم نه اینکه این کار خواهد شد. وقتی که وعده می‌دهیم و انجام نمی‌شود اعتماد مردم کم می‌شود."

نماینده منتقد دولت در باره دیپلماسی دولت نهم نیز می گوید: "ارتباط دولت نهم با آمریکای لاتین در مجموع یک کار مفید بوده است. این که بالاخره کشورهایی که نزدیک آمریکا هستند تحت تاثیر ایران قرار بگیرند کار درستی بود، آثارش را هم در جنگ غزه دیدید که ونزوئلا سفیر اسرائیل را اخراج کرد، کشورهای دیگر هم اقدام کردند. این‌ها کار مثبت است.

به نظر من در واقع از خلائی که در آنجا بود استفاده کردند یا ارتباط با کشورهای آسیای شرقی مثل مالزی در مجموع کار خوبی است. به هر حال به خاطر آرمان‌هایی که داریم مجبوریم به سراغ بعضی از کشورهایی که جایگاه مهمی در دنیا ندارند برویم و از هماهنگی آن‌ها برای خود نیروی جدیدی دست و پا کنیم که در دنیا موثر باشد. آرمان فلسطین و مساله صدور انقلاب را داریم که پیام انقلاب به جهان برسد و طبعا مخالفت‌هایی در دنیا هست و تحریم‌هایی هست و مشکلات اقتصادی برای ما ایجاد می‌کنند. مثلا وقتی تحریم است و یک کالایی از اروپا خریدید، آن شرکت بیمه نرخ خود را تا پنج برابر بالا می‌برد و جنسی که به ایران وارد می‌شود گران تمام می‌شود.

به هر حال این مشکلات هست و ما را تحریم کرده‌اند. از طرفی هم نمی‌توانیم از آرمان‌های خود دست برداریم، ولی در مجموع سیاست خارجی دولت نهم موفق بوده است و صلابت را به انقلاب اسلامی بازگرداند."

مطهری که معتقد به عبور از احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری است در این باره نیز می گوید: "اگر اصولگرایان همه بر روی شخصیت قوی‌تری متفق القول باشند و آقای احمدی‌نژاد را از شرکت در انتخابات منصرف بکنند، خب من این راه را بر راه‌های دیگر ترجیح می‌دهم. منتهی وقتی آقای احمدی‌‌نژاد به شرکت در انتخابات مصمم است و از این طرف هم اصولگرایان برشخص دیگری اجماع ندارند، خوب وقتی آقای احمدی‌نژاد را با آقای خاتمی یا آقای موسوی مقایسه می‌کنیم - البته این نظر شخصی من است- می‌بینم که در مجموع آقای احمدی‌نژاد بر آنها اولویت دارد."
http://www.asriran.com/fa/pages/?cid=66735
/ 0 نظر / 5 بازدید