«نگاه جنسی و نژاد پرستی» در انتخابات آمریکا

انتخابات پر حاشیه ایالات متحده این روزها با بحث داغ دیگری روبرو است: نگاه جنسی و  زن ستیزی.
 
 این بحث هنگامی به اوج خود رسید که خبرگزاری رویتر، در ماه  اکتبرعکس هایی جنجالی از سارا پیلین منتشر کرد؛ کلوزآپ ساق پاهای پیلین و هواداران جوان وی که گویی به پاهای وی خیره شده اند.

 

 آسوشیتد پرس و خبرگزاری فرانسه نیز از  در همان روز عکس مشابه ای از زاویه ای دیگر منتشر کردند.

 سایت شبکه فاکس نیوز با پرداختن به این موضع می نویسد، نیت واقعی عکاسان چه معطوف به جنسیت باشد چه هنر، پس از انتشار این  تصاویر در سایت این شبکه، در سه ساعت نخست بیش از یازده هزار نفر برای آن نظر نوشتند.
 
 فاکس نیوز می نویسد برخی از نظر دهندگان نوشته اند  اگر به جای سارا پیلین یک مرد سخنران بود، عکاسان از چنین زاویه ای عکس نمی گرفتند.

به نوشته سایت فاکس نیوز این دسته از نظردهندگان معتقدند که  این موردی از نگاه جنسی یا زن ستیزی در مبارزه انتخاباتی  ریاست جمهوری آمریکاست.

فاکس نیوز که بیشتر منعکس کننده دیدگاه های محافظه کاران در آمریکاست می نویسد، دسته ای دیگر از نظردهنگان معتقدند که چنین عکس هایی تنها نمونه کوچکی از جریان غالب رسانه های آمریکایی در نگاه به سارا پیلین است.

فاکس نیوز می افزاید به نظر این  دسته، این رسانه ها قصد دارند سارا پیلین را طوری جلوه دهند که گویا تنها مزیت وی جذابیت فیزیکی وی  است.

با این حال این شبکه تلویزیونی در ادامه می آورد دسته ای دیگر از نظردهندگان معتقدند این عکس ها  جنبه زن ستیزانه نداشته و کادربندی آن مانند دیگر کادربندی هاست، که عکاس قصد داشته هواداران پیلین را همراه با خود او نشان دهد.

یکی از نظردهندگان نوشته است: «اگر این  (تصاویر) میل جنسی شما را تحریک می کند، شما منحرفید.»

شخص دیگری نوشته است: «اگر پاهای  یک مرد در این عکس بود،  آیا نگاه جنسی داشت؟  عکس جرج بوش با آستین کوتاه در مرزعه سکسی است؟ عکس اوبا ما با شورت شنا سکسی است؟» 
 
فاکس نیوز می نویسد که برخی دیگر از نظر دهنگان، سارا پیلین، معاون نامزد ریاست جمهوری جمهوری خواهان را متهم می کنند که  نگاه جنسی را به کارزار انتخابات وارد کرده است.
 
 جنیفر پوزنر، منتقد رسانه های جمعی می گوید: «رسانه‌های آمریکایی مدت هاست که  مردان سفید را رهبران طبیعی می دانند در حالیکه برخوردشان با زنان و رنگین پوستان به گونه ای است که  گویی انها غیر خودی، آشوبگر، و غیر قابل اطمینان هستند.»

جنیفر پوزنر، مدیر گروه «زن در رسانه ها و اخبار» با اشاره به شبکه هایی چون «سی ان ان»، «ان بی سی» و «فاکس نیوز» می گوید که  لباس جلو باز هیلاری کلینتون یا چین و چروک پوست وی، اینکه آیا اوباما به اندازه کافی سیاه است و سکسی خواندن سارا پیلین نمونه ای از نگاه نژادپرستانه و معطوف به سکس رسانه های آمریکایی در  کارزار انتخاباتی آمریکاست.
 
این منتقد رسانه ها همچنین عبارات دیگری چون «بهره گیری از برگ جنسیتی» و «بهره گیری از برگ نژادی» را نمونه ای دیگر از این رویکرد برمی شمارد.

www.radiofarda.com/Article/2008/10/18/F8_sexim_racism_USelections.html

/ 0 نظر / 8 بازدید