درخواست چپ‌گرایان اسرائیل: حماس را به رسمیت بشناسید

میترا فرهمند (اسراییل)

 

علی‌رغم حمایت نسبتا گسترده‌ای که از سوی اکثر سیاستمداران اسرائیلی از عملیات نظامی «سرب مذاب» علیه حماس به عمل آمده، رسانه‌های اسرائیل پرسش‌هائی را در مورد اهداف عملیات مطرح کرده‌اند.

روزنامه چپ‌گرای هاآرتص در مقاله‌ای نوشت نبرد باید با اهداف مشخص صورت گیرد و تداوم عملیات بدون هدف‌های روشن عاقبتی خوش ندارد.

هاآرتص نوشت، عملیات چه چند روز باشد چه چند هفته با توافق به پایان خواهد رسید، و پیام قدرتمندانه‌ای که ارتش می‌خواست به حماس برساند در عملیات روز اول رسیده است و دیگر نیازی نیست آن را به فاجعه‌ای احتمالی تبدیل کنیم که ممکن است به توافق‌های بعدی نیز لطمه بزند.

تسوی برئل، کارشناس خاورمیانه در هاآرتص، می‌نویسد که هدف اصلی اسرائیل این است که از حملات راکتی جلوگیری کند. برای این امر می‌شود از جنگ جلوگیری کرد و از طریق شناسائی موجودیت حماس، به هدف لازم رسید.

 

گیدئون لوی، روزنامه‌نگار مشهور چپ‌گرای اسرائیل، می نویسد که حمله‌ای که از شنبه آغاز شده نبرد بی‌فایده دیگری مانند «نبرد ۳۳ روزه است» و به نظر می‌رسد که «قلدر تنها می‌خواهد نشان دهد که چه کسی آقای محل است».

جبهه احزاب چپ اسرائیل معتقد است که «شدت عمل زیادی نشان داده شده و باید تنها به عملیات هوائی محدود اکتفا می‌شد تا پیام لازم در مورد قاطعیت اسرائیل به آگاهی سران حماس می‌رسید».

شامگاه شنبه نیز همزمان با نشست خبری اهود باراک، وزیردفاع اسرائیل، تظاهراتی از سوی گروهی از اسرائیلی‌ها در مخالفت با «شدت عملیات» در  برابر وزارت دفاع در تل آویو برگزار شد.

برخی از کاربران اینترنت در اسرائیل نیز از این که شماری از رسانه‌های این کشور به «دادن نصیحت به دولت و تشویق به عملیات زمینی در کنار عملیات هوائی» پرداخته‌اند انتقاد کرده‌اند. این انتقادها بیشتر متوجه روزنامه «یدیعوت آخرونوت» بوده است.

 اما میزان حمایت‌های اسرائیلی‌ها از این عملیات برای «کوتاه کردن دست حماس از تعرض به زندگی مردم اسرائیل» بیشتر از مخالفت‌هاست.


تظاهرات اعراب شهروند اسرائیل

در همین حال احزاب وابسته به اعراب تابع اسرائیل در شهرهای شمالی این کشور تجمع‌هایی اعتراض‌آمیز را تدارک دیده‌اند.

فرماندهی پلیس اسرائیل شامگاه شنبه اعلام کرد که به تظاهرات اعراب شهروند اسرائیل، اگر به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شود، مجوز می‌دهد و محدودیتی برقرار نخواهد شد.

فرماندهان پلیس به اعراب شهروند اسرائیل توصیه کرده‌اند «از زدن رنگ خشونت به تظاهرات خودداری کنند».

تسیپی لیونی، رهبر حزب «کادیما» و وزیر خارجه اسرائیل، گفته است «اگر او به نخست وزیری برسد، سازمان حماس را متلاشی خواهد کرد».

حدود ۲۴ درصد از جمعیت اسرائیل را اعراب تشکیل می‌دهند که علی‌رغم داشتن شناسنامه و گذرنامه اسرائیلی خود را «فلسطینی» می‌شناسند.

وزیر عربی که در دولت اسرائیل حضور دارد یک‌شنبه به نشانه اعتراض به عملیات علیه غزه از شرکت در نشست کابینه خودداری کرد.

عملیات نظامی «سرب مذاب» دومین عملیات بزرگ نظامی در زمان دولت اهود اولمرت است. اولمرت، در ژوئن ۲۰۰۶ نیز که تازه چند ماه از آغاز کار دولتش می‌گذشت، در واکنش به حمله شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان به خاک شمال اسرائیل، به آغاز نبرد نظامی علیه حزب‌الله فرمان داد که به جنگی ۳۳ روزه تبدیل شد.

اولمرت در هفته‌های اخیر تاکید کرده بود که با عملیات نظامی علیه غزه مخالف است. او پنج‌شنبه در فراخوان کم‌سابقه‌ای از طریق شبکه «العربیه» از مردم غزه خواست برای قطع حملات راکتی به تشکل‌های فلسطینی فشار آورند تا ازعملیات نظامی ارتش اسرائیل جلوگیری شود.

 اولمرت در هفته‌های اخیر فراخوانی‌های اکثر سیاستمداران اسرائیلی را «التهاب‌های احساسی» نامیده و گفته بود «باید سنجیده و محتاطانه رفتار کرد».

اولمرت شامگاه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد «حماس چاره‌ای جز واکنش نظامی اسرائیل باقی نگذاشته و شکیبائی اسرائیل را ضعف تلقی کرده بود».

اثر عملیات علیه حماس بر انتخابات اسرائیل و فلسطینی

عملیات بزرگ نظامی در حالی آغاز شده که شش هفته دیگر این کشور با انتخابات پارلمانی روبه‌روست. رهبران احزاب اصلی اسرائیل از عملیات «سرب مذاب» حمایت کرده‌اند.

اهود باراک، وزیر دفاع و رهبرحزب «کارگر»، گفت «اکنون زمان نبرد است». باراک در هفته‌های اخیر از سوی رقبایش و نیز از طرف مردم در جنوب اسرائیل مورد انتقادهای بسیار تندی قرار گرفته بود.

تسیپی لیونی، رهبر حزب «کادیما» و وزیر خارجه اسرائیل، گفته است «اگر او به نخست وزیری برسد، سازمان حماس را متلاشی خواهد کرد».

جبهه احزاب چپ اسرائیل معتقد است که «شدت عمل زیادی نشان داده شده و باید تنها به عملیات هوائی محدود اکتفا می‌شد تا پیام لازم در مورد قاطعیت اسرائیل به آگاهی سران حماس می‌رسید».

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب «لیکود» که خود را نخست وزیر بعدی می‌داند، شامگاه شنبه در یک نشست خبری «حمایت کامل خود را از عملیات ارتش» مورد تاکید قرار داد.

اویگدورلیبرمن، رهبر حزب دست راستی «اسرائیل خانه ماست» که طبق آخرین نظرسنجی ممکن است یازده کرسی از۱۲۰ کرسی «کنست» را به دست آورد، خواهان شدت عمل بیشتر ارتش شد.

لیبرمن روز پنج‌شنبه گفته بود: «این که اهود باراک آدم خوشروئی نیست مشکل شخصی اوست. اما این که او فردی غیرمتعادل برای پست وزارت دفاع است معضلی ملی است».

لیبرمن تعقیب شخصی اسماعیل هنیه، محمود الزهار و دیگر سران حماس را درخواست کرده است.
رهبران احزاب کوچک طیف راست اسرائیل همگی ازعملیات ارتش اسرائیل حمایت کرده‌اند.

رسانه‌های اسرائیلی تاکید دارند که نتیجه عملیات جاری تاثیر زیادی بر انتخابات دهم فوریه اسرائیل خواهد گذاشت و اگر ادامه یابد ممکن است به پیروزی حزب لیکود و بازگشت نتانیاهو به مسند نخست وزیری منجر شود.

اما این امر نیز که ادامه این عملیات بر وضعیت سیاسی حکومت فلسطینی اثرگذار است مورد توجه جدی سیاستمداران اسرائیلی قراردارد.

دوران چهارساله ریاست جمهوری آقای محمودعباس روز نهم ژانویه به پایان می‌رسد. شورای مرکزی «ساف» درصدد تمدید دوران ریاست جمهوری آقای عباس برای یک سال دیگر است. اما حماس تاکید کرده که این تصمیم «غیرقانونی» است.

آقای عباس روز یک‌شنبه در قاهره گفت که «تشکیلات فلسطینی آماده برعهده گرفتن دوباره مسوولیت در غزه است».

http://radiofarda.com/Article/2008/12/28/f3_Israel_hamas.html

/ 1 نظر / 5 بازدید
کامبیز طاهری آبکنار

انسانها در خاور میانه گاهی یادشان می رود که قبل از نوع مذهبشان-همگی انسان هستند.!طبیعت زیستکره