نامه سرگشاده علی مطهری به کردان

جناب آقای کردان، وزیر محترم کشور
با اهدای سلام

قبول دارید که مسئله وزارت جنابعالی کشور را در موقعیت حساسی قرار داده است. رسیدن به این نقطه ناشی از اشتباهی بود که شما در جریان کسب رأی اعتماد از مجلس مرتکب شدید و به جای آن‌که صادقانه درباره مدارک تحصیلی دکترا و کارشناسی ارشد خود صحبت کنید از معتبر بودن آنها دفاع کردید یا دست‌کم سخن موافقان خود مبنی بر معتبر بودن این مدرک را تلقی به قبول نمودید، کاری که شاید خیلی افراد دیگر نیز اگر در آن شرایط قرار می‌گرفتند، از ترس از دست دادن مقام وزارت انجام می‌دادند و بعد می‌گفتند اساسا مدرک تحصیلی برای وزارت شرط نیست و این کتمان، خطای بزرگی نیست.

سخن در همین‌جاست که این کتمان خطای بزرگی است و غیرقابل گذشت. اولا عدم صداقت را ثابت می‌کند و ثانیا پرستش قدرت را، در حالی که یک وزیر در نظام جمهوری اسلامی اولا امین مردم است و ثانیا قدرت را برای خدمت به اسلام و ملت اسلام می‌خواهد نه به عنوان یک معبود، و برای رسیدن به قدرت از هر وسیله‌ای استفاده نمی‌کند.

به هر حال مسئله به اینجا کشیده شده است و ای کاش کشیده نمی‌شد. بعد از آن‌که جنابعالی از مجلس رأی اعتماد گرفتید، اینجانب به برخی از دوستانی که مسئله مدرک تحصیلی شما را پیگیری می‌کردند گفتم، این مسئله را رها کنید، به هر حال ایشان قانونا وزیر کشور هستند.

اما عده‌ای این مسئله را دنبال کردند و منجر به قرائت گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شد که نشان می‌داد که هیچ‌یک از دو مدرک دکترا و کارشناسی ارشد شما معتبر نیست و همه مردم از این امر آگاه شدند. اینجا بود که ما وظیفه دیگری پیدا کردیم زیرا حجت بر ما تمام شده بود و باید وجدان جامعه قانع می‌شد. از همان ابتدا این تز را مطرح کردیم که در درجه اول استعفا، در درجه دوم عزل و در درجه سوم استیضاح صورت گیرد و مدتی به شما و دولت مهلت دادیم بلکه راه اول و حداکثر راه دوم عملی شود، ولی گویا عزم دولت بر آن است که ماجرای مشائی را تکرار و بر یک امر باطل، پافشاری کند و نمایندگان را مجبور به استیضاح نماید.


اینجا تصمیم‌گیرنده اصلی جنابعالی هستید. توصیه می‌کنم که مستقل تصمیم بگیرید و حتی به توصیه‌های رئیس‌جمهور محترم مبنی بر ایستادگی و مقاومت اعتنا نکنید، همچنان که اگر آقای مشائی به تصمیم خود مبنی بر عذرخواهی عمل می‌کرد، مسئله سریعتر و بهتر حل می‌شد.

اکنون وقت فداکاری برای انقلاب اسلامی است. هر کسی در این انقلاب به گونه‌ای آزمایش شده و می‌شود، آزمایش شما اینگونه تقدیر شده است. در دوره دفاع مقدس نوجوانان و جوانان بسیجی برای باز شدن راه رزمندگان اسلام روی مین می‌افتند، اکنون شما برای بازگشت اعتماد مردم به نظام اسلامی روی مین سیاسی استعفا بروید حتی اگر خود را صادق می‌دانید و معتقدید که خطایی مرتکب نشده‌اید، زیرا به هر حال مسئله به اینجا منتهی شده و حل آن جز از این طریق ممکن نیست. در این صورت پیروز و شکست‌خورده معنا ندارد، همه ما پیروز خواهیم بود زیرا نظام جمهوری اسلامی پیروز شده است.

شما با استعفای خود نه تنها پایین نمی‌آیید، بلکه نزد خدای تعالی و در نظر مردم بالا می‌روید و عزیز می‌شوید. نمایندگان استیضاح‌کننده نیز بر آن نیستند که شما را از هستی سیاسی و اجتماعی ساقط کنند و هیچ‌گاه خدمات اجرایی جنابعالی به نظام جمهوری اسلامی در طول سالیان دراز را نادیده نمی‌گیرند. آنان معتقدند برای کسی مانند شما که چنین ماجرایی داشته است حضور در طلیعه و پیشانی این نظام به مصلحت نیست هرچند می‌تواید در پست‌های دیگری که نیاز به رأی اعتماد مجلس نیست، به خدمت خود ادامه دهد. آنان هیچ کینه‌ای در خود نسبت به جنابعالی احساس نمی‌کنند و جز خیرخواهی برای شما و دولت و اصولگرایان و نظام جمهوری اسلامی چیزی در دل ندارند.

امیدوارم در این شرایط حساس مستقلا و بدون توجه به منافع افراد و گروه‌ها تصمیمی را اتخاذ فرمایید که موجب رضای خدای متعال و مردم شریف ایران باشد.

برای شما آرزوی توفیق بیشتر دارم.

 
با تقدیم احترام                               
علی مطهری                                
نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر
/ 0 نظر / 7 بازدید