متن نامه وزرای خارجه گروه 1+5 به منوچهر متکی

 
عصرایران - خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا علاوه بر بسته پیشنهادی ، نامه ای نیز با امضای وزرای خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان را به منوچهر متکی وزیر امورخارجه کشورمان تحویل داده است.

متن نامه وزرای خارجه گروه 1+5 به شرح زیر است:

ایران یکی از کهن ترین تمدن های جهان است. مردمان آن به دلایل موجهی نسبت به تاریخ، فرهنگ و میراث خود احساس غرور می کنند. ایران در تقاطی جغرافیایی قرار داشته و از منابع گسترده طبیعی و امکانات بالقوه اقتصادی برخوردار است که مردم آن باید به طور کامل از آن ها بهره مند شوند.

اما در سال های اخیر، روابط ایران با جامعه جهانی به دلیل عدم اعتماد به برنامه هسته ای ایران در سایه تنش و بدبینی فزاینده قرار گرفته است.
 ما از کوشش های آژانس بین المللی انرژی اتمی در پرداختن به این مسئله پشتیبانی کرده ایم، اما آژانس در گزارش های پی درپی خود به این نتیجه رسیده است که نمی تواند تضمین های معتبری درباره نبود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران ارائه کند.

 دو سال پیش، آژانس بین المللی انرژی اتمی موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع کرد که تا به حال با صدور چهار قطعنامه ایران را به انجام تعهداتش فرا خوانده است.

ما، وزرای خارجه چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و آمریکا که در این ماموریت به نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا پیوسته ایم، متقاعد شده ایم که امکان تغییر وضعیت فعلی امور ممکن است. امیدواریم که رهبران ایران نیز با ما در این هدف همراه باشند.

در ژوئن 2006(خرداد 1385) ما پیشنهادهای بلندپروازانه ای را با هدف مذاکراتی همه جانبه ارائه کردیم.

 ما به ایران پیشنهاد همکاری در برنامه ای مدرن برای انرژی هسته ای با تضمین تامین سوخت دادیم. همچنین، آمادگی داشتیم مسائل سیاسی و اقتصادی و نیز امنیت در منطقه را به گفت وگو بگذاریم. این پیشنهادها به دقت بررسی و به منظور پرداختن به منافع ضروری و مهم ایران و جامعه بین الملل طراحی شده بودند.

امروز ما با توجه به مفاد قطعنامه 1803بار دیگر پیشنهادهای خود را به پیوست نامه حاضر و به منظور پرداختن سازنده به این نگرانی ها و منافع مهم ارائه می دهیم.

البته ایران آزاد است تا پیشنهادهای خود را ارائه کند. مذاکرات رسمی را می توان به محض توقف فعالیت های مربوط به غنی سازی و بازفرآوری از سوی ایران از سر گرفت.

علاقه مندیم تصریح کنیم ما حق ایران را که تحت پیمان های بین المللی این کشور امضاء کرده و پذیرفته است، به رسمیت می شناسیم. ما کاملاً اهمیت تضمین تامین سوخت برای استفاده غیرنظامی را درک می کنیم و از تأسیسات بوشهر حمایت کرده ایم. اما هر حقی مسئولیتی را هم به همراه دارد، به ویژه در زمینه ایجاد بازگرداندن اعتماد جامعه بین المللی نسبت به برنامه هسته ای ایران.

ما آماده ایم تا با ایران برای یافتن راهی برای پرداختن به نیازهای ایران و نگرانی های جامعه بین الملل همکاری کنیم و تکرار می کنیم هر گاه اعتماد جامعه بین الملل نسبت به ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه ای هسته ای شما دوباره ایجاد گردد، با ایران همانند دولت فاقد سلاح هسته ای که عضو پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای هستند رفتار خواهد شد.

از شما می خواهیم نامه حاضر و پیشنهادهای ما را با دقت بررسی کنید. امیدواریم به زودی بتوانیم پاسخی از شما درباره آن دریافت کنیم. پیشنهادهای ما فرصت های قابل توجهی برای منافع سیاسی، امنیتی و اقتصادی ایران و منطقه فراهم میآورند. این گزینشی مقتدرانه برای ایران است. ما امیدواریم پاسخ شما مثبت باشد، چنین پاسخی سبب افزایش ثبات و پیشبرد بهروزی برای ملت های همه ما است.
http://www.asriran.com/view.php?id=45264

/ 0 نظر / 8 بازدید