«کاندی رایس»، غوطه ور در جواهرآلات رهبران عرب

عصر ایران-  شاید سیاست خارجی آمریکا چندان مورد پسند کشورهای خاورمیانه قرار نداشته باشد اما رهبران ولخرج عرب در طول چند سال گذشته هدایا و جواهرآلاتی گران قیمت را تقدیم دیپلمات های ارشد دولت بوش به ویژه کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا کرده اند.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از آسوشیتدپرس، گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا از فهرست هدایای دریافتی دیپلمات های آمریکایی در سال های گذشته نشان می دهد رایس در سال 2007 به تنهایی بیش از 300 هزار دلار هدیه و جواهرآلات از پادشاه اردن و پادشاه عربستان دریافت کرده و از این نظر در راس دریافت کنندگان هدایا قرار دارد.

در ماه ژانویه 2007 ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن یک گردن بند مزین به الماس و زمرد، یک انگشتر، یک دستبند و گوشواره هایی به ارزش مجموع 147 هزار دلار را تقدیم راس کرد.

پادشاه اردن و همسرش ملکه رانیا همچنین یک جبعه جواهرآلات محتوی یک گردن بند ارزان قیمت و گوشواره هایی که جمعاً بیش از 4 هزار و ششصد دلار می ارزید را به رایس هدیه دادند.

از سوی دیگر پادشاه عربستان نیز در ماه جولای همان سال یک گردن بند مزین به یاقوت و الماس، یک دستبند و انگشتری به ارزش بیش از 165 هزار دلار را تقدیم وزیر خارجه آمریکا کرد.

این در حالی است که سند وزارت خارجه آمریکا فاش می کند پادشاه عربستان در سال 2005 نیز یک گردن بند با نقش گلبرگ و با قیمت 170 هزار دلار را به رایس هدیه داده بود.

اما سایر مقامات آمریکایی نیز از هدایای رهبران عرب بی نصیب نماندند به طوری که بوش در سال 2007 بیش از یکصد هزار دلار هدیه از سران عرب دریافت کرده است. در میان این هدایا یک مجموعه جواهرآلات مزین به یاقوت کبود و الماس با قیمت 85 هزار دلار و یک تصویر هنری، شترها و یک چادر ساخته شده از طلا جمعاً به قیمت 10 هزار دلار قرار دارد که توسط پادشاه عربستان به بوش و همسرش ارزانی شده است.

با این حال رایس و سایر دیپلمات های آمریکایی نمی توانند از جواهراتشان لذت ببرند چونکه تحت قوانین فدرال آمریکا مقامات از دریافت هدایای شخصی در اکثر شرایط منع شده اند و این هدایا به آرشیو دولتی منتقل می شود.

از دیگر هدایای دریافتی مقامات آمریکایی می توان به یک دشنه فولادی باارزش و یک چاقوی عربی گران قیمت اشاره کرد که به ترتیب از طرف یک مقام بحرینی و پادشاه اردن تقدیم ژنرال پیتر پیس، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا گردید.

این در حالی است که دیک چنی معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز یک ساعت گران قیمت مزین به مالاکیت، نقره ناب و طلای زرین را از دستان ولیعهد ابوظبی دریافت کرد.

به علاوه پادشاه عربستان یک ساعت گرانبها را به الیوت آبرامز مشاور امنیت ملی اهدا کرد و امیلی هاردینگ، مدیر امور ایران در شورای امنیت ملی و آنیتا بی. مک براید رئیس کارکنان همسر بوش نیز هر کدام یک ساعت نقره ای را از پادشاه عربستان دریافت کردند.

گفتنی است مقامات آمریکایی علاوه بر دریافت هدایای مذکور از مقامات عرب هدایایی را از رهبران سایر کشورها نیز دریافت کرده اند که به تفصیل در گزارش وزارت خارجه آمریکا ذکر شده است.
http://www.asriran.com/fa/pages/?cid=60230

/ 5 نظر / 5 بازدید
www.inviz.ir

moche doostatoono begirid ! www.inviz.ir

www.inviz.ir

moche doostatoono begirid ! www.inviz.ir

www.inviz.ir

moche doostatoono begirid ! www.inviz.ir

اتاق سی ان جی شرح ما وقع

سلام نمونه هایی از آنچه در ارشاد حذف می شود را در این آدرس ببینید . البته من می خواهم فریبـتان دهم و از این طریق کتاب اخیر خود را معرفی کنم . منتظر حضور ارزشمند شما هستم .

www.inviz.ir

moche doostatoono begirid ! www.inviz.ir