نقشه ای از مسیر حمله هوایی ارتش اسرائیل به راکتور اتمی عراق در سال ۱۹۸۱.
«ملاقات محرمانه اولمرت با طراح حمله به راکتور اتمی عراق»

میترا فرهمند (اسراییل)

 

به نوشته روزنامه اسرائیلی معاریو، اهود اولمرت، نخست وزیر این کشور با یک افسر ارشد دوران احتیاط نیروی هوایی اسرائیل که طراح حمله هوایی موفقیت آمیز اسرائیل به کوره اتمی عصیراک عراق بود، دیدار کرده است.

روزنامه معاریو پرسیده است: آیا همزمانی ملاقات اهود اولمرت با ژنرال «ابیعام صلع» با گزارش های اخیر در مورد آمادگی بیشتر جنگنده های مدرن اسرائیل برای یک حمله هوائی احتمالی به تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی ایران، به مفهوم برداشتن یک گام دیگر در تحقق این حمله است؟

معاریو می نویسد: «این ملاقات جنبه محرمانه داشت زیرا خبرنگارانی که به جدول برنامه آشکار روزانه اولمرت دسترسی دارند، متوجه شدند که در این جدول روزانه جایی برای چنین ملاقاتی تعیین نشده بود.»

به نوشته این روزنامه، «این دیدار روز جمعه بیستم ژوئن در اقامتگاه شخصی اولمرت در مرکز اورشلیم صورت گرفت.»

بامداد همان روز، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز خبر مانورهای هوایی جدید جنگنده های اسرائیلی بر فراز خاک یونان را برای آمادگی بیشتر به منظور یک حمله احتمالی به تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده بود.

روزنامه معاریو نوشت: «در پی کنجکاوی های خبرنگاران این روزنامه، مقامات دفتر نخست وزیری اسرائیل انجام ملاقات روز جمعه میان اهود اولمرت با ژنرال ابیعام صلع را تایید کردند ولی توضیحی درباره آن ندادند.»

این روزنامه نوشت: «مقامات دفتر نخست وزیری اسرائیل در عین حال تلاش کردند که این ملاقات را کم اهمیت جلوه دهند.»

ژنرال صلع کیست؟

ژنرال ابیعام صلع افسر ارشدی بود که در زمان نخست وزیری مناخم بگین در اواخر دهه هفتاد میلادی و اوائل دهه هشتاد میلادی، از سوی ارتش اسرائیل ماموریت یافت که طرح یک حمله هوایی را برای هدف قرار دادن کوره اتمی عصیراک عراق تهیه کند.

اسرائیل کوره اتمی عراق را خطری جدی برای موجودیت خود می دانست زیرا کشور عراق در زمان حاکمیت صدام حسین و پیش از آن، از کشورهای مهم مخالف اسرائیل به شمار می رفت و در همه جنگ ها علیه اسرائیل مشارکت فعال داشت.

مناخم بگین هنگامی که از جزئیات طرح تدوین شده توسط ژنرال صلع آگاهی یافت و اطمینان پیدا کرد که ضریب موفقیت آن می تواند زیاد باشد، علیرغم همه مخاطرات عظیمی که داشت، دستور به اجرای آن داد.

ارتش اسرائیل در تابستان سال ۱۹۸۱ هنگامی که عراق درگیر نبردی خونین با ایران بود، با اعزام ده ها فروند جنگنده پیشرفته خود، کوره اتمی عصیراک عراق را بمباران کرد.

این خبر هنگامی افشا شد که جنگنده ها به اسرائیل بازگشته بودند، و مناخیم بگین با قرار گرفتن در برابر دوربین های تلویزیونی، از «رشادت و دلاوری بی نظیر قهرمانان نیروی هوایی ارتش اسرائیل» سخن گفت.

در سال های بعد از آن، رفته رفته جزئیات طرح حمله اسرائیل افشاء شد، و در سال های اخیر نیز اسرائیل خود نام بسیاری از خلبانان شرکت کننده در آن حمله هوایی را افشاء کرد. بسیاری از این خلبانان، از جمله ژنرال دان خالوتس، خلبان ایرانی الاصل ارتش اسرائیل بعدها به مقام هایی بالایی در ارتش اسرائیل رسیدند.

ارتش اسرائیل، بنابر گزارش های منابع غربی، ششم سپتامبر سال گذشته نیز طرح مشابهی را در مورد راکتور اتمی در دست ساخت سوریه اجرا کرد.

جورج بوش دو ماه پیش گفت که حمله سپتامبر۲۰۰۷ اسرائیل به سوریه، پیام روشنی به جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی به خاطر طرح های هسته ای آنها بوده است.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از یکشنبه این هفته در سوریه به سر می برند تا جزئیات تلاش های هسته ای احتمالی سوریه را بررسی کنند.

ژنرال ابیعام صلع، از سران ارشد نیروی هوایی اسرائیل بود که قرار بود در نیمه دوم دهه هشتاد میلادی به مقام فرماندهی نیروی هوایی ارتش اسرائیل برسد اما ارتباطی که نام وی با ماجرای دستگیری جاناتان پولارد، جاسوس یهودی آمریکایی پیدا کرد، مانع از رسیدن وی به این مقام شد.

در گزارش های سال های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی تاکید می شد که ژنرال صلع فردی بود که موجب تقویت ارتباطات جاسوسی جاناتان پولارد به نفع اسرائیل در آمریکا شد.

هنگامی که آمریکائیان، پولارد را شناسائی کردند، وی شتابزده خود را به سفارت اسرائیل در واشنگتن رساند و درخواست امان کرد، اما مقام های اسرائیلی او را به سفارتخانه راه نداند و موجب شدند که پولارد دستگیر شود. وی به جرم جاسوسی به حبس ابد محکوم شده و هنوز نیز در زندان آمریکا باقی مانده است.

ژنرال صلع اگر چه به مقام فرماندهی نیروی هوایی نرسید، اما در پی انتشار ماجرای پولارد به فرماندهی پایگاه هوایی «تل نوف» منصوب شد هر چند که خود مدت زمانی کوتاه پس از این انتصاب، از مقام خود کنار رفت.

 

تمدید ریاست موساد

همزمان با انتشار گزارش دیدار اهود اولمرت با ژنرال صلع، نخست وزیر اسرائیل در نشست دولت خود اعلام کرد که دوره ریاست ژنرال مئیر داگان، بر موساد (سازمان امنیت و اطلاعات خارجی اسرائیل) را برای یک سال دیگر تمدید کرده است.

رسانه های اسرائیل و ناظران این کشور این امر را با پیگیری های گسترده موساد در مورد برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران مرتبط دانستند.

ژنرال دوره احتیاط داگان از سال ۲۰۰۲ که توسط آریل شارون به ریاست موساد منصوب شد، در این مقام مانده و تاکنون کمتر کسی مانند او یک دوره طولانی این مهمترین مقام اطلاعاتی اسرائیل را در دست خود حفظ کرده است.

او مورد اطمینان تمامی سیاستمداران اسرائیل است و تاکنون هیچ انتقادی از وی از سوی سیاستمداران و رسانه های اسرائیلی مطرح نشده در حالی که انتقاد از دیگرمقام های اطلاعاتی و امنیتی یک امر رایج در اسرائیل است.

مئیر داگان اخیرا با رییس ام آی ۶ انگلیس ملاقات مهمی در باره برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران داشت. در پی آن بود که انگلیس در هفته های اخیر سیاست سخت گیرانه علیه طرح های هسته ای جمهوری اسلامی را شدت بخشیده و نخست وزیر بریتانیا نیز دوشنبه گذشته در جریان دیدار با جورج بوش گفت: دولت لندن پیشاهنگ برقراری تحریم ها علیه بانک ملی ایران خواهد بود.

http://www.radiofarda.com/Article/2008/06/23/f4_Olmert_meeting_Osirak_reactor.html

/ 0 نظر / 27 بازدید