پرونده‌ای برای مشاوران و نمایندگان رهبر انقلاب

همزمان با انتصاب دکتر غلامعلی حداد عادل به عنوان مشاور عالی رهبر انقلاب و دکتر سعید جلیلی به عنوان نماینده ایشان در شورای عالی امنیت ملی، خبرنگار «تابناک» به سابقه انتصاب مشاوران رهبری و نمایندگان ایشان در شورای عالی امنیت ملی پرداخته است.

بنا بر این گزارش، در سال‌‌های آغازین رهبری آیت‌الله خامنه‌‌ای، از مهندس میر حسین موسوی، نخست وزیر پیشین به عنوان مشاور و از حجت‌الاسلام والمسلین سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها به عنوان مشاور سیاسی رهبری نام برده می‌شد.

در سال‌های بعد نیز معمولا این رویه حاکم بود که رهبری نظام به عنوان بالاترین جایگاه در جمهوری اسلامی، ‌مقامات ارشد کشورها را که به پایان مأموریت خود می‌رسیده‌اند، به مشاورت خود منصوب می‌کرده است.
پس از دوم خرداد سال 76 و پایان شانزده سال سکانداری وزارت امور خارجه، دکتر علی‌اکبر ولایتی به عنوان مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل منصوب شد.

حجت‌الاسلام علی اکبر ناطق نوری نیز پس از پایان دو دوره ریاست مجلس چهارم و پنجم، علاوه بر حکم مشاورت، فعالیت تازه‌ای با عنوان بازرسی ویژه رهبر انقلاب آغاز کرد. حجت‌الاسلام و المسلمین کروبی نیز با پایان ریاست بر مجلس ششم، مشاور رهبری شد و اکنون دکتر غلامعلی حداد عادل، حکم مشاور عالی رهبر انقلاب را دریافت کرده است.

علاوه بر اینها،‌ از آنجا که فرماندهی کل قوا، دیگر وظیفه ولی فقیه در جمهوری اسلامی است، مجموعه‌‌ای از فرماندهان سابق و لاحق نظام کشور، از سپاهی و ارتشی تا سرداران نیروی انتظامی پس از پایان فعالیت‌ خود، حکم مشاور نظامی رهبری را دریافت کرده و در مرکزی با نام «مرکز مشاوران نظامی»، حاصل تجربیات خود را در اختیار فرمانده کل قوا قرار می‌‌دهند که از جمله آنها می‌توان به سرلشکر رحیم صفوی، سرلشکر شهبازی و سرتیپ لطفیان اشاره نمود.

نمایندگان رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی
با پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، طبیعتا کار شورای عالی دفاع آن دوران پایان یافت و با بازنگری قانون اساسی، با پیشنهاد برخی چهره‌ها، شورای عالی امنیت ملی در قانون اساسی جدید گنجانده شد که در آن، علاوه بر شخصیت‌های حقوقی، دو نماینده به انتخاب مقام رهبری عضویت دارند.

در آن مقطع، حجت‌‌الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی، یادگار امام راحل (ره) نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در این شورا بود که پس از رحلت آن مرحوم در سال 1373، دکتر علی لاریجانی به عنوان نماینده رهبری، به عضویت این شورا درآمد.

همچنین در مقطع ابتدایی شکل‌گیری شورای عالی امنیت، دکتر حسن روحانی، ابتدا دبیر این شورا بود که پس از مدتی وی نیز حکم نمایندگی رهبری و عضویت در این شورا را گرفت تا حق رأی داشته باشد و با اختیارات کافی به فعالیت بپردازد، همان‌گونه که در هفته جاری، چند ماه پس از انتصاب دکتر سعید جلیلی به عنوان دبیر شورا، رهبر انقلاب او را نیز به عنوان نماینده خود و عضو شورا منصوب کردند.

http://tabnak.ir/pages/?cid=13175

/ 0 نظر / 6 بازدید