مختصری پیرامون BIOS و کار آن در سیستم

BIOS مخفف Basic Input output system است اما این نام گویای دقیق کار BIOS نیست. هرچند کنترل ورودی و خروجی یکی از کارهای BIOS است، اما اهمیت آن بیش از این ها است . هیچ سیستم عاملی بدون وجود یک BIOS مناسب قادر به ادامه کار نیست. بگذارید مختصر با کار BIOS در سیستم آشنا شویم.

به گزارش «تابناک» BIOS از زمان DOS در سیستم های ما وجود دارد و حتی قبل از آنکه مایکروسافت نمونه ساختارمند خود از DOS را ارائه کند، BIOS وجود داشته است. هرچند شما چندان عادت به دیدن BIOS ندارید، اما باید گفت که یکی از مهمترین بخش ها و ملزومات هر سیستمی BIOS است.

بگذارید کمی پیرامون BIOS و اهمیت وجود آن در سیستم صحبت کنیم:

مختصری پیرامون BIOS و کار آن در سیستم

BIOS چیست؟

پاسخ کوتاه این است: BIOS یک Firmware است ک بر روی مادربورد ذخیره شده و مجموعه ای از دستورالعمل ها برای بار گذاری سیستم عامل است. اگر BIOS مناسب در سیستم شما نباشد، سیستم عامل هرگز لود نخواهد شد.

وقتی سیستم را روشن میکنید، دستورالعمل های BIOS اجرا میشود و برای شروع رم و پردازشگر را برای اطمینان از صحت کار آنها بررسی میکند. بعد از بررسی رم و پردازشگر سایر متعلقات سیستم را نیز بررسی میکند و بعد از بررسی صفحه کلید و ماوس گزینه های بوت شدن بر روی سیستم را بررسی میکند: دیسک سخت، فلش USB یا CD Rom. در نهایت نیز بخش های لازم برای لود شدن سیستم عامل را در رم بارگذاری میکند و به این ترتیب سیستم عامل لود میشود.

البته این شرح کامل کار BIOS نیست وبرای مثال برررسی CMOS و کنترل ورودی خروجی های قبل از لود شدن سیستم عامل نیز بر عهده BIOS است.

اما دلیل آنکه بدون وجود BIOS سیستم عامل قادر به لود شدن نیست این است که سیستم عامل بر روی دیسک سخت یا یک حافظه دیگر – مثل USB – وجود دارد. این BIOS است که درایور های دیسک سخت و سایر سخت افزارهایی مانند USB را بار گذرای میکند.

ایجاد تغییرات در BIOS

به سادگی میتوان در موارد مورد نیاز در BIOS تغییرات ایجاد کرد. معمولا عمومی ترین تغییری که در BIOS ایجاد میشود تغییر اولویت گزینه های بوت کردن سیستم است. برای ورود به BIOS بعد از روشن شدن سیستم و قبل از لود شدن سیستم عامل باید کلید Delete را بر روی صفحه کلید فشار دهید.

به این ترتیب وارد BIOS میشوید که بسته به نوع دستگاه شما ممکن است دسته بندی و چیدمان گزینه ها و تنظیمات آن متغیر باشد اما معمولا یکسری از تنظیمات مشخص و یکسان در همه انواع BIOS وجود دارد:

مختصری پیرامون BIOS و کار آن در سیستم

بروزرسانی BIOS

همزمان با تغییر و تحولات در دنیای رایانه و سخت افزار متعلقات جدید برای رایانه ها به بازار می آیند و برای آنکه سیستم شما به خوبی با این متعلقات جدید کار کند، BIOS باید بروزرسانی شود. برای مثال اگر سیستم عامل شما نمیتواند یکی از متعلقات سیستم را شناسایی کند، دلیل آن را میتوانید در BIOS جستجو کنید. بهتر است نگاهی به بروزرسانی های BIOS سیستم خود داشته باشید.

معمولا نسخه BIOS به سادگی با ورود به آن قابل دسترسی است. بعد از آنکه نسخه BIOS خود را پیدا کردید میتوانید به وب سایت سازنده رایانه خود – یا مادربورد خود – مراجعه کنید و نسخه BIOS خود را با آخرین نسخه موجود مطابقت دهید. در صورت وجود نسخه جدید آن را دانلود کرده و اجرا کنید تا تمامی اطلاعات قبلی پاک شده و اطلاعات جدید بر روی BIOS نوشته شود.

اما قبل از بروزرسانی حتما اطمینان حاصل کنید که از یک منبع انرژی پشتیبان برای رایانه برخوردار هستید تا در صورت قطعی احتمالی برق روند بروزرسانی متوقف نشود. در غیر این صورت اطلاعات BIOS به شکل ناتمام نوشته خواهد شد و برای نجات سیستم خود باید آن را راهی تعمیرگاه کنید

http://www.tabnak.ir/fa/news/485174/%D9%85%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%B1%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%86-bios-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85

/ 0 نظر / 18 بازدید